Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wysokie Mazowieckie

p

 • 001_obiekt.jpg
 • 001_wiosna.jpg
 • 002_obiekt.jpg
 • 002_wiosna.jpg
 • 003_obiekt.jpg
 • 003_wiosna.jpg
 • 004_obiekt.jpg
 • 004_wiosna.jpg
 • 005_obiekt.jpg
 • 005_wiosna.jpg
 • 006_obiekt.jpg
 • 006_wiosna.jpg
 • 007_obiekt.jpg
 • 007_wiosna.jpg
 • 008_obiekt.jpg
 • 008_wiosna.jpg
 • 009_obiekt.jpg
 • 009_wiosna.jpg
 • 010_obiekt.jpg
 • 010_wiosna.jpg
 • 011_obiekt.jpg
 • 011_wiosna.jpg
 • 012_obiekt.jpg
 • 012_wiosna.jpg
 • 013_obiekt.jpg
 • 014_obiekt.jpg
 • 015_obiekt.jpg
 • 016_obiekt.jpg
 • 017_obiekt.jpg
 • 018_obiekt.jpg
 • 019_obiekt.jpg

Nie taki jastrząb straszny

SokolnikW piątek, 28 października 2016 roku, uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Wysokiem Mazowieckiem mieli  okazję uczestniczenia w niecodziennym spotkaniu, którego  bohaterami byli: sokół, jastrząb, sowa i ich trener –  pan Grzegorz Paluchowski, z firmy Aquila Falconry.

Pan Grzegorz ze swoimi ptakami przyjechał do naszego miasta na zaproszenie burmistrza miasta, ma tu misję do spełnienia – płoszenie gawronów, które opanowały nasze parki.

 

Z niecierpliwością czekaliśmy na naszych gości. Przybyły na halę sokolnik, ubrany w specjalną rękawicę, trzymał swoich podopiecznych na ręku i opowiadał zebranym nie tylko bardzo ciekawą historię sokolnictwa w Polsce, ale także zdradził sekrety oswajania i tresury  tych pięknych i drapieżnych ptaków. Mówił jak należy dbać o zwierzęta, czego potrzebują oraz czym się żywią.

Pierwszym zaprezentowanym podczas spotkania ptakiem był sokół. Posiada on krótkie nogi oraz długie i wąskie skrzydła. Lata bardzo wysoko, a podczas ataku na zwierzynę rozwija prędkość do 360km/h. Sokół miał na głowie specjalny kapturek, czyli karnal,  mający na celu zasłonięcie oczu ptaka podczas łowów. Zdejmowano kapturek dopiero w momencie, gdy ptak miał zaatakować. Sokoły mają bardzo dobry wzrok. Widzą ofiarę na odległość kilometra – stąd powiedzenie sokoli wzrok.

Kolejnym ptakiem, którego mieliśmy okazję zobaczyć był jastrząb. Z uwagi na to, że jest on drapieżnikiem i najchętniej zjada gołębie zwany jest jastrzębiem gołębiarzem. Po chwili naszym oczom ukazał się myszołowiec Harrisa, który występuje w Ameryce. Charakteryzuje go to, że poluje i żyje w grupach. Ptak jest bardzo groźny, ma ostre szpony, którymi zabija ofiarę. Sokolnik pokazał nam także, jak poluje jastrząb. Jest on ptakiem niskiego lotu, ma długie nogi i krótkie skrzydła.

Ostatnią, miłą niespodzianką była sowa płomykówka  o imieniu Lilo. Dowiedzieliśmy się, że sowy polują na gryzonie. Można ją spotkać w starych kościołach, na strychach lub innych opuszczonych miejscach. Wydaje ona dziwny dźwięk, podobny do chrapania dorosłej osoby lub płaczu dziecka. Pióra sów pokryte są meszkiem, który w czasie latania wycisza trzepot skrzydeł. Prezentowany ptak, aby się zagnieździć, potrzebuje ciszy i spokoju, a gniazda buduje z wypluwek.

Dzięki temu, że spotkanie odbyło się na hali, mogliśmy zobaczyć jak jastrząb popisywał się swoimi umiejętności, a w niektórych popisach mogli również uczestniczyć niektórzy z nas.

Na zakończenie spotkania, wychodząc z sali, wszyscy mogli pogłaskać po brzuchu sowę. Całe spotkanie dostarczyło niezapomnianych miłych wrażeń, a mogło odbyć się dzięki Burmistrzowi Miasta Jarosławowi Siekierko, który zasponsorował zajęcia edukacyjne dla dzieci z naszej szkoły.

                                  Uczennica klasy IIIg

Wiktoria Szepietowska

 

  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska LGD  PLIS     Bezpieczny internetBiznes.gov.pl


 

Urząd Miasta Wysokie Mazowieckie, ul. Ludowa 15, 18-200 Wysokie Mazowieckie
tel.:  862752592  fax:  862752593                  NIP:    7221002509    REGON:  450010671
Nr rachunku bankowego:    27 1020 1332 0000 1102 0037 5535    IBAN:  PL27102013320000110200375535    SWIFT:  BPKOPLPW