Inauguracja XIV semestru UTW
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 21, październik 2015 13:03
- Alicja Chmielewska
Prezes UTW Marianna Kaczanowicz powitała przybyłych na uroczystość :
gości: Jarosława Siekierko burmistrza miasta, Małgorzatę Sałęga dyr. Miejskiego Ośrodka Kultury, prof. dr hab. Dorotę Rembiszewską
członków wspierających: Wojciecha Brzozowskiego, Szymona Buczyńskiego, Mirosława Gregorczuka
oraz studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Następnie przedstawiła krótkie sprawozdanie z działalności UTW w poprzednim semestrze. Przypomniała, że w VII roku działalności Uniwersytet rozpoczął współpracą z Fundacją Ziemia i Ludzie, w wyniku której odbył się wykład na temat ocieplenia klimatu, sadzenie lasu z udziałem gimnazjalistów, warsztaty ekologiczne. Realizowane jest również zadanie w ramach rządowego programu ASOS pn. Nowy model seniora XXI w. Jesteśmy w trakcie realizacji zadania publicznego pn. Aktywny i sprawny senior. Nasz uniwersytet włączył się w obchody 40 lecia Ruchu UTW. Współpracujemy z przedszkolami, szkołami wszystkich szczebli, MOK, policją , strażą miejską i pożarną. Duże znaczenie w zakresie poziomu kształcenia ma współpraca z uczelniami wyższymi: PWSIiP, Uczelnią Jańskiego oraz z Wydziałem Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku.
Wykład inauguracyjny w ramach rządowego programu ASOS pt. „Przemiany społeczno – administracyjne na północnym Podlasiu a dynamika zmian językowych” wygłosiła prof. dr hab. Dorota Krystyna Rembiszewska pracownik Instytutu Slawistyki PAN w Warszawie. Stwierdziła, iż w krajobrazie wsi i małych miast Podlasia zaszły i ciągle zachodzą wielkie zmiany. Gospodarstwa przekształcają się w wyspecjalizowane przedsiębiorstwa produkcyjne. Dopłaty bezpośrednie, dotacje z Unii Europejskiej wpłynęły na radykalną przemianę krajobrazu. Niewątpliwie na postęp wsi i małych miast północnego Podlasia wpłynęła także duża migracja zarobkowa do USA, krajów Europy Zachodniej w latach 80 i 90 XX w. Te wszystkie przeobrażenia znacząco wpłynęły na zmiany w systemie gwarowym. Jeśli chodzi o słownictwo, to możemy dostrzec kilka tendencji , które wydają się na tym etapie rozwoju oczywiste. Prowadząca wykład wymieniła zaobserwowane tendencje związane z przemianami słownictwa, podała też wiele ciekawych przykładów z własnych badań naukowych przeprowadzonych w okolicach naszego miasta. Przedstawione sygnały zmian językowych pokazują wyraźnie, że gwary na północnym Podlasiu zanikają powoli, systematycznie, choć nierównomiernie na wszystkich poziomach. Mimo istotnych zmian w systemie gospodarowania zachowuje się specyfika języka lokalnego, która w dobie globalizacji, unifikacji daje nadzieję na utrzymanie się poczucia tożsamości lokalnej, niepowtarzalności i uroku tego, tak interesującego nie tylko pod względem językowym, zakątka naszego kraju.
Po wykładzie głos zabrał burmistrz miasta Jarosław Siekierko, który wyraził swoje zadowolenie z bardzo ciekawej pracy i osiągnięć studentów UTW, życzył kolejnych sukcesów i owocnej pracy w kolejnym semestrze.
Na zakończenie wystąpił 3 osobowy zespół studentek UTW (Krystyna Nadolna, Cecylia Dąbrowska i Anna Werpachowska) z bardzo ciekawym programem artystycznym pt. „Wspomnienie lata”.
Uroczystość zakończyła się miłym spotkaniem towarzyskim przy herbatce i cieście przygotowanym przez sekcję kulturalno – oświatową.
Alicja Chmielewska