Szlakiem Sienkiewicza
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 23, grudzień 2016 13:42
- E. Śmigielska
Grudniowe spotkanie Saloniku Literackiego działającego w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną było zakończeniem roku Sienkiewicza, ogłoszonego przez Senat RP. Inicjatywa ta została podjęta dla upamiętnienia 100 rocznicy śmierci wielkiego pisarza, działacza społecznego i patrioty.
Na czas spotkania kawiarnia MOK zamieniła się w prawdziwy salonik literacki: wystawka książek, lampki, piękne dekoracje świąteczne oraz miła atmosfera stworzyły ciepły, przedświąteczny klimat. Dopełnieniem była wystawa „Quo Vadis oraz inne powieści Henryka Sienkiewicza na pocztówkach z początku XX wieku”.
Bibliotekarka, pani Krystyna Nadolna zabrała zebranych gości w niezwykłą podróż na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza, przedstawiając wiele ciekawostek dotyczących naszego noblisty. Uczestnicy Saloniku poznali go nie tylko jako wielkiego pisarza, ale również namiętnego podróżnika, dla którego poznawanie nowych krajów i kultur było inspiracją twórczą przy powstawaniu wielkich dzieł literackich. Kolejnym punktem programu były miejsca w Polsce związane z Sienkiewiczem, które można było zobaczyć na przygotowanej prezentacji. Wśród nich podlaska Wola Okrzejska – miejsce urodzenia Sienkiewicza, gdzie w okrzejskim dworku dzięki staraniom rodziny urządzono niewielkie muzeum.
Nie każdy wie, że Sienkiewicz pisał także baśnie i legendy, które zawierają wartości aktualne również w naszych czasach. Na zakończenie spotkania w krainę baśni zabrały nas: Anna Grzelak, Marianna Kaczanowicz, Krystyna Wódz i Barbara Materka, które przeczytały wybrane bajki Sienkiewicza.
E. Śmigielska
Zdjęcia, Zbigniew Kaczanowicz